Orta Koridor’da ticaret Türkiye ile gelişecek

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Dünya Bankası olarak, daha çok kamu sektörüyle çalıştıklarını söyledi. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile öz sermaye fonu oluşturduklarını ifade eden Lopez, “Bunu Türkiye’de ve dünyada ilk kez yapıyoruz” dedi.

TSKB’ye borç verdiklerini, bunun öz sermaye fonunu aktifleştirmek için kullanıldığını aktaran Lopez, bunun özel sektörün de ilgisini çektiğini kaydetti. Lopez, Türk Eximbank ile hazırlık aşamasında olan bir operasyonları olduğunu belirterek, Türk Eximbank’a 600 milyon dolar borç verdiklerini, bunun ihracatçılara yönelik olacağını söyledi. Humberto Lopez, kamu altyapısına odaklandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Orta Koridor ticaret yolunun geliştirilmesi için çalışıyoruz.

Gürcistan’ı Bulgaristan’a bağlayan ve İstanbul üzerinden gelen Orta Koridor ticaret yolunun geliştirilmesi için ilk kısmın faaliyete geçmesi gerekiyor. İlk kısmın maliyetinin 600 milyon doları aşması bekleniyor. Türkiye için devam etmekte olan 17 milyar dolarlık programımıza ek olarak, önümüzdeki 3 yıl içinde Dünya Bankası Grubu Yönetim Kurulu’na 18 milyar dolarlık yeni operasyonlar hazırlamayı ve sunmayı öngörüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x