Hakkında soruşturma açılan Tunç Soyer: Sözlerim Nutuk’tan alınmıştır, her sözümün arkasındayım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İçişleri Bakanlığı’nın Osmanlı Devleti’ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlamalarıyla hakkında soruşturma başlatması hakkında açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Soyer, “İçişleri Bakanlığı’nın 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarındaki konuşmamdan dolayı bana soruşturma açtığını öğrendim. Sözlerim Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’undan alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Sözlerinin arkasında olduğunu belirten Soyer, “Maksadım çok açıktır: Milletin egemenliğine göz dikenlere karşı Cumhuriyetimizin yüz yıllık değerlerini ve devrimlerini savunmak, tüm tehlike ve tehditlere karşı korumak. Her sözümün arkasındayım. Buyrun, buradayım. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İlelebet yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!” dedi.

Tunç Soyer hakkında, İzmir’in işgalden kurtuluşunun 100’üncü yılı nedeniyle yaptığı konuşmadaki “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençler, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar ve teslim oldular” ifadeleri nedeniyle soruşturma açılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x