Anayasa Mahkemesi iptal edecek mi? Ek MTV’de 6 Eylül Detayı… İşte 3 Farklı Senaryo

Kahramanmaraş depremlerinin yaralarını sarmak üzere finansman ihtiyacını karşılamak için getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne CHP itiraz etmiş, kararın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali, hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu inceledi.

Araç sahibi olanlar yeni açıklamayla birlikte iki ek MTV ödemek zorunda kaldı. Tek seferlik olduğu söylenen vergi ödemesi önce tartışma başlattı ardından da mahkemelik oldu. Bu süreçte araç satanlar ve vergi borcunu kabul etmeyen vatandaş ise ek MTV ödemek zorunda kaldı.
Ek MTV’nin iptali için tartışmaların ardından AYM’ye gidildi. Mahkeme, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini yarın esastan görüşecek.

EK MTV İPTALİ İÇİN KRİTİK GÜN YARIN

Dosyayı 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal istemini de karara bağlayacak.

Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemelerin Ağustos ve Kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Ek MTV’de ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşti.

6 EYLÜL DETAYI

Anayasa Mahkemesi kararı öncesi olasılıkları NTV’ye anlatan Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran, 6 Eylül detayına dikkat çekti.

AYM’nin ek MTV’yi iptal ederse dava açan mükelleflerin parasını alacağını söyleyen Başaran “Eğer 6 Eylül’e kadar dava açmışsa ve ödemeyi de yapmışsa Anayasa Mahkemesi’nden iptal kararı geldiğinde yaptığı ödemeyi faiziyle geri alacak” değerlendirmesinde bulundu.

MTV ÖDEMESİ YAPAN AMA DAVA AÇMAYAN MÜKELLEFLER NE YAPACAK?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x