Yapay Zeka Tıp Uzmanlığı Yolunda: ChatGPT, 17 Doktorun 3 Yıldır Tanımlayamadığı Hastalığa Doğru Teşhis Koydu

OpenAI’ın ünlü sohbet robotu ChatGPT, ABD’de yaşayan 4 yaşındaki bir çocuğun 3 yıldır tanımlanamayan hastalığında teşhis koymayı başardı. Yapay zeka aracı, teşhisin doktorlar tarafından teyit edilmesinin ardından hastalığın tedavisine de başladı.

Detaylar ?

Yapay zeka endüstrisinin önde gelen ürünlerinden ChatGPT, herkesi şaşkına çeviren bir olaya daha imza attı.

Ünlü sohbet robotu, ABD’de 4 yaşındaki bir çocuğun 3 yıl boyunca tanımlanamayan hastalığına doğru teşhis koydu.

Michigan eyaletinde yaşayan Alex, henüz bir yaşındayken yoğun kronik vücut ağrıları ve büyüme geriliği yaşamaya başladı.

Söz konusu şikayetler nedeniyle 3 sene boyunca 17 farklı doktora başvuran Alex ve ailesi, rahatsızlığın bir türlü tanımlanamaması nedeniyle hastanelerden vazgeçti.

Aile, doktor onayı olmadan temin ettiği bazı ağrı kesicilerle Alex’i rahatlatmayı denedi ancak söz konusu ilaçlar çocuğun ağrılarını daha da arttığı gibi, birçok farklı yan etkiyi de beraberinde getirdi.

Aile’nin konu hakkında verdiği röportajlara göre, ilaçlardan sonra Alex’in kişiliği değişmeye başladı. Karamsar ve yorgun hale geldi ve bir çok nesneyi çiğnemeye başladı. Alex, ayrıca yürürken sol ayağını sürüklüyor ve çoğu zaman şiddetli baş ağrıları çekiyordu.

Anne Courtney, bunun üzerine son çare olarak ünlü yapay zeka aracı ChatGPT’ye başvurdu. Sohbet robotu, Alex’in hastalık belirtilerini ve MR sonuçlarını inceleyerek saniyeler içinde doğru teşhisi koydu.

ChatGPT’ye göre Alex’in hastalığı “bağlı kordon sendromu” isimli bir omurilik rahatsızlığıydı. Yapay zekanın tanımladığı teşhis, daha sonra birkaç doktor tarafından da teyit edildi ve Alex’in tedavisine başlandı.

Yakın zamanda yapay zekanın teşhisine bağlı olarak ameliyat geçiren Alex’in iyileşme sürecinde olduğu ve sağlık durumunun umut verici olduğu söyleniyor.

Öte yandan, ünlü yapay zeka aracı olayın ardından birçok araştırmacının radarına girdi. Boston’daki Mass General Brigham Tıp Merkezi’nde yapılan bir çalışmada ChatGPT’nin hastalıkları %72 oranında doğru teşhis ettiği ortaya çıktı.

Yürütülen araştırmaya göre, bu oran mesleğe yeni başlayan asistan doktorların doğru teşhis yüzdesi ile neredeyse aynı.

Buna ek olarak, Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan başka bir çalışmaya göre, ChatGPT hastalara insan doktorlara kıyasla çok daha empatik ve ayrıntılı yanıtlar vermeyi tercih ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x